Home article search

ESET, gelecekte Spectre ve Meltdown açıklarını kullanabilecek zararlı yazılımları durdurabiliyor

3 Ocak 2018'de yayınlanan Spectre ve Meltdown açıkları, modern işlemcilerin performansını artırmak için tasarlanmış optimizasyon tekniklerinin yan etkisidir.

ESET, bu sorunlara karşı korunmaya yardımcı olan Microsoft acil durum yamalarıyla tam uyumluluk sağlayan ilk üreticilerden biridir. Bu yamaların yüklenmesine izin vermek için en son ESET ürün güncelleştirmelerini indirmenizi öneririz.

Spectre veya Meltdown'tan faydalanabilecek tehditlerden uzak durmanın en iyi yoludur. Bu güvenlik açıkları hakkında daha fazla bilgi için, ESET müşteri tavsiyesini okuyun

 

En iyi koruma için en son ürün modüllerini indirin 

ESET, tüm bireysel ve kurumsal ürünleri için güncelleştirilmiş bir Antivirüs ve casus yazılım önleme tarayıcısı (modül 1533.3) yayınladı. Ürününüzü güncelleme talimatları için ilgili Bilgi Bankası makalesine bakın:

Microsoft yamasının potansiyel yan etkisinin sistem hızını düşürebileceğini unutmayın. Bu durum ESET ürününüz ile hiçbir şekilde ilişkili değildir. Daha ziyade, bu sorunu hafifletmek için gereken bellenim değişikliklerinden kaynaklanır. 

 

 

Spectre and Meltdown ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Meltdown

ESET, Meltdown Intel Hatasını düzelten Microsoft düzeltme paketi ile uyumlu mu?

Evet, ESET, 3 Ocak Çarşamba günü 11PM Pasifik Saati ile "Antivirus ve Antispyware Module 1533.3" yayınladı.

Hangi işletim sistemleri Meltdown'dan etkileniyor?

1995 ile günümüz arasında yapılan Intel işlemcileri kullanan herhangi bir bilgisayar potansiyel olarak etkilenir. Bu, Intel işlemcileri olan tüm Linux, Windows veya Mac bilgisayarları anlamına gelir.

Meltdown sorununu gidermek için hangi işletim sistemlerine yama eklenmiştir?

Şu anda Linux ve Microsoft yamaları piyasaya sürdü. Microsoft, 3 Ocak 2018'de indirilebilecek bir Windows 10 düzeltme eki yayınladı. Windows 7 ve 8 düzeltme eki 9 Ocak 2018 Salı günü Microsoft Yamasında yayınlanacak. 

ESET ürünleri, düzenli ürün modülü güncelleştirmeleri aracılığıyla bu düzeltme ekleriyle zaten uyumlu hale getirildi. Ayrıca, Firefox, Internet Explorer ve Edge web tarayıcılarının şu an otomatik güncelleme ile mümkün olan yamalarını da yüklemelisiniz. Yazı yazılırken gelen son bilgilere göre, Google Chrome için bir düzeltme eki 23 Ocak'ta yayınlanacak. Ayrıca, Meltdown sorununu çözmek için yayınlanacak firmware güncellemeleri için bilgisayar üreticinizin sitesini de takip etmelisiniz.

 

Spectre

Meltdown'dan hangi işletim sistemleri etkileniyor?

Intel, AMD veya ARM işlemci kullanan herhangi bir bilgisayar etkilenebilir.

Kendimi Spectre'den nasıl koruyabilirim?

Güncel firmware sürümleri için bilgisayarınızı / telefon üreticinizi takip edin.Was this information helpful?