Home article search

ESET vás ochráni pred malvérom, ktorý by v budúcnosti mohol zneužiť zraniteľnosti Spectre a Meltdown

Zraniteľnosti Spectre a Meltdown, o ktorých počítačoví experti po prvýkrát informovali 3. januára 2018, sú vedľajšími účinkami optimalizačných techník navrhnutých na zvýšenie výkonu moderných procesorov.

Produkty spoločnosti ESET sa radia k prvým bezpečnostným riešeniam, ktoré ponúkajú plnú kompatibilitu s núdzovými záplatami vydanými spoločnosťou Microsoft na účely ochrany pred týmito zraniteľnosťami. Spoločnosť Apple už taktiež prijala potrebné opatrenia na ochranu zariadení s operačným systémom macOS, OS X a iOS.

Dôrazne odporúčame, aby ste si stiahli najnovšie aktualizácie pre vaše produkty ESET, ktoré umožnia inštaláciu spomínaných bezpečnostných záplat.

Je to totiž najlepší spôsob, ako sa chrániť pred hrozbami, ktoré by mohli zneužiť zraniteľnosti Spectre a Meltdown. Ďalšie informácie o týchto zraniteľnostiach si môžete prečítať v našom poradenskom článku. Rovnako si môžete prečítať článok na našom portáli WeLiveSecurity.com (dostupný len v anglickom jazyku).

 

Stiahnite si najnovšie aktualizácie produktových modulov pre zaistenie najlepšej ochrany

Spoločnosť ESET vydala aktualizovaný modul antivírusovej a antispywarovej ochrany (modul 1533.3) pre všetky produkty ESET určené pre domácnosti aj firemných zákazníkov. Postup aktualizácie vášho produktu ESET nájdete v príslušnom článku našej databázy znalostí:

Upozorňujeme, že možným vedľajším účinkom bezpečnostnej záplaty spoločnosti Microsoft môže byť zníženie rýchlosti systému. Toto však žiadnym spôsobom nesúvisí s vaším produktom ESET, ale ide skôr o zmeny firmvéru potrebné na zmiernenie spomínaného bezpečnostného problému.

 

 

Často kladené otázky týkajúce sa zraniteľností Spectre a Meltdown

Meltdown

Sú produkty ESET kompatibilné s bezpečnostnou záplatou spoločnosti Microsoft, ktorá je určená na riešenie chyby Meltdown?

Áno, spoločnosť ESET vydala vo štvrtok 4. januára o 07:45 stredoeurópskeho času aktualizovaný modul antivírusovej a antispywarovej ochrany (modul 1533.3), ktorý zabezpečuje plnú kompatibilitu.

Ktorých operačných systémov sa zraniteľnosť Meltdown týka?

Všetky počítače využívajúce procesory Intel, ktoré boli vyrobené od roku 1995 doteraz, sú potenciálne ohrozené. Meltdown sa teda týka počítačov s operačným systémom Linux, Windows a Mac, ktoré majú procesory Intel.

Pre ktoré operačné systémy boli vydané bezpečnostné záplaty na riešenie zraniteľnosti Meltdown?

Záplaty zatiaľ vydali Linux a Microsoft. Spoločnosť Microsoft vydala 3. januára 2018 záplatu pre Windows 10, ktorá je k dispozícii na stiahnutie. Záplaty pre Windows 7 a 8 budú k dispozícii v utorok 9. januára 2018.

Kompatibilita s týmito záplatami pre produkty ESET už bola zabezpečená prostredníctvom pravidelných aktualizácií programových modulov. Pozornosť by ste mali venovať aj bezpečnostným záplatám pre webové prehliadače Firefox, Internet Explorer a Edge, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii prostredníctvom automatických aktualizácií od príslušných výrobcov. Podľa najnovších informácií v čase písania tohto článku bude aktualizácia pre prehliadač Google Chrome vydaná 23. januára. Tiež by ste mali sledovať oficiálne stránky výrobcu vášho počítača a stiahnuť si prípadné aktualizácie firmvéru týkajúce sa zraniteľnosti Meltdown.

 

Spectre

Ktorých operačných systémov sa týka zraniteľnosť Spectre?
Týka sa počítačov s procesorom Intel, AMD alebo ARM.

Ako sa pred Spectre chrániť?
Sledujte oficiálne stránky výrobcu vášho počítača/telefónu a stiahnite si prípadné aktualizácie firmvéru týkajúce sa zraniteľnosti Spectre.Bol tento návod užitočný?